Producenci
Promocje
Świeca sojowa  - Słodka Wanilia 180ml
Świeca sojowa - Słodka Wanilia 180ml

50,00 zł

Cena regularna: 59,00 zł

Najniższa cena: 59,00 zł
szt.
Świeca sojowa  - Kadzidło i Wanilia 180ml
Świeca sojowa - Kadzidło i Wanilia 180ml

50,00 zł

Cena regularna: 59,00 zł

Najniższa cena: 59,00 zł
szt.
Świeca sojowa - Trawa Cytrynowa i Imbir 180ml
Świeca sojowa - Trawa Cytrynowa i Imbir 180ml

50,00 zł

Cena regularna: 59,00 zł

Najniższa cena: 59,00 zł
szt.
Świeca sojowa  - Dynia i Goździk 120ml
Świeca sojowa - Dynia i Goździk 120ml

33,00 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 39,00 zł
szt.
Świeca sojowa - Przy Kominku 120ml
Świeca sojowa - Przy Kominku 120ml

33,00 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 39,00 zł
szt.
Świeca sojowa - Rabarbar i Śliwka 120ml
Świeca sojowa - Rabarbar i Śliwka 120ml

33,00 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 39,00 zł
szt.
Dyfuzor zapachowy - Pomarańcza i Żurawina
Dyfuzor zapachowy - Pomarańcza i Żurawina

68,00 zł

Cena regularna: 79,00 zł

Najniższa cena: 79,00 zł
szt.
Dyfuzor zapachowy - Limonka i Mango
Dyfuzor zapachowy - Limonka i Mango

68,00 zł

Cena regularna: 79,00 zł

Najniższa cena: 79,00 zł
szt.
Dyfuzor zapachowy - Peonia i Drewno Agarowe
Dyfuzor zapachowy - Peonia i Drewno Agarowe

68,00 zł

Cena regularna: 79,00 zł

Najniższa cena: 79,00 zł
szt.
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Rodzaje wosku sojowego a trwałość świec - co warto wiedzieć?

Rodzaje wosku sojowego a trwałość świec - co warto wiedzieć?

Świeca, która jednocześnie wspaniale wygląda, cudownie pachnie i zachwyca pięknym blaskiem, powinna też harmonizować z naturą. Najlepiej, gdy jest wykonana z ekologicznego wosku sojowego, który jest wolny od herbicydów czy pestycydów i nie wydziela żadnych toksyn w trakcie palenia. Ponadto, w przeciwieństwie do parafiny, soja jest odnawialna i biodegradowalna.

Wosk sojowy od ponad trzech dekad buduje swój wizerunek produktu doskonałego do produkcji zapachowych świec i nieszkodliwego dla zdrowia, więc warto poznać jego poszczególne odmiany. Jakie są rodzaje wosku, czym różnią się między sobą oraz jak wpływają na wygląd i spalanie świecy? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. A więc zaczynamy!

Jakie są najpopularniejsze rodzaje wosku sojowego?

Ze względu na właściwości można dokonać podziału na dwa rodzaje: wosk sojowy twardy oraz wosk sojowy miękki. Zasadnicza różnica w ich stosowaniu jest związana z temperaturą topnienia. Miękki wosk sojowy stosuje się przy produkcji świec w naczyniach szklanych lub ceramicznych. Jest plastyczny, świetnie przylega do ścianek naczynia i bardzo dobrze przyjmuje mieszanie go z olejkami zapachowymi. Używany do napełniania świec w szkle wosk ma temperaturę topnienia między 48 a 54 °C, zaś po zastygnięciu tworzy gładką, zwartą strukturę, bez tendencji do pękania.

Dylemat, czy stosować wosk twardy czy miękki, znika, jeśli gotowa świeca ma być wolnostojąca. Dla produktów odlewanych, które nie mają zewnętrznego stelażu w postaci ścianek pojemnika jest to oczywisty wybór. Twardy wosk sojowy, określany też mianem pillar, ma temperaturę topnienia między 54 a 60 °C i stosuje się go do wytwarzania ozdobnych świec typu cylindrycznego lub artystycznego.

Warto jeszcze poruszyć kwestię koloru. W swojej czystej postaci wosk sojowy ma barwę kremową, ale świece zapachowe z niego wyprodukowane posiadają w składzie dodatki olejków eterycznych, które nadają im delikatnej barwy. Stąd też poszczególne produkty mogą nieznacznie różnić się od siebie, mając zabarwienie kremowe, ecru, aż do beżowego. Całość jednak odbywa się w zgodzie z naturą i wspaniale ze sobą harmonizuje.

Jak wosk sojowy wpływa na trwałość świec?

Wszystkie rodzaje wosków sojowych łączy jedna zaleta - to w pełni naturalny i biodegradowalny produkt, którego czas palenia jest sporo dłuższy niż jego parafinowego odpowiednika. To oznacza, że sojowe świece są ekologiczne, wydajne oraz idealne jako produkt stosowany w aromaterapii, gdy zostaną wzbogacone olejkami eterycznymi.

Trwałość świec to nie tylko kwestia tego, ile są w stanie wytrzymać stojąc nieużywane czy też ile godzin będą się mogły palić, o czym decyduje jakość wosku sojowego. Kwestia trwałości wiąże się z tym, jak długo i intensywnie będzie uwalniał się aromat. Jest to istotne, ponieważ każdy rodzaj wosku może przyjmować zapach w innym zakresie. Najczęściej wosk sojowy wchłania od 6 do 12 % olejku, co oznacza, że podczas produkcji na każde 100 g świecy można dodać go maksymalnie 12 g. Stąd też tajemnica trwałości świecy, a raczej jej zapachu, tkwi w dobieraniu półproduktów tak, by uzyskać najlepszy efekt finalny. 

Trwałość świec wykonanych z różnych rodzajów wosku sojowego - czy są jakieś różnice?

Wspomniany wcześniej podstawowy podział na wosk twardy czy miękki to pewne uproszczenie. Zagłębiając się w detale można dowiedzieć się, że każdy z nich ma jeszcze swoje podtypy, które wpływają na ostateczny wygląd i trwałość świecy sojowej. Celem jest zapewnienie wspaniałej jakości, zwartej i gładkiej struktury oraz dyfuzji zapachu podczas palenia świecy, które razem tworzą doskonałe wrażenie.

Naturalne właściwości wosku sojowego powodują, że świece te są zdecydowanie najwydajniejsze. A skoro palą się wolniej, to ograniczona jest konieczność częstego wymieniania świec, na przykład podgrzewaczy tealight. Świecę sojową należy palić nie krócej niż godzinę lub dwie, aby cała górna powierzchnia świecy się roztopiła, co ograniczy efekt tunelowania. Trzeba też dbać o podcinanie knota przed ponownym rozpaleniem, a wówczas jej trwałość będzie taka, jaką deklaruje producent.

Jakie dodatki do wosku sojowego mogą wydłużyć czas palenia świec?

Czy producenci oprócz swojego doświadczenia i wiedzy praktycznej dodają jeszcze jakieś tajemne składniki? W zasadzie jest to zbędne, bo dobrej jakości woski sojowe zawsze palą się długo i jednostajnie, co przekłada się na sumaryczny czas palenia się świecy. Kolejnym ważnym aspektem jest wielkość oraz grubość knota, zgrana z gramaturą i średnicą każdego produktu. Trafne połączenie daje najlepsze rezultaty.

Świece sojowe są świadomym ekologicznie wyborem. Nie emitują toksyn ani nie uwalniają żadnych substancji drażniących, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje alergiczne. O ich trwałości oraz czasie palenia decyduje jakość, którą zapewnia wosk sojowy. Śmiało można więc stwierdzić, że dodatkiem wydłużającym życie świecy jest tutaj wiedza i doświadczenie producenta. Nic więcej nie potrzeba. 

Czy mieszanki wosku sojowego z innymi woskami wpływają na trwałość świec?

Zdarza się, że niektóre świece o niepewnym pochodzeniu mogą zawierać mieszankę wosku sojowego i parafinowego. Jest to zabieg stosowany w celu połączenia właściwości obu rozwiązań, ale niweczy korzyści używania czystego wosku sojowego w świecach zapachowych. W trosce o własne zdrowie oraz dobre samopoczucie zdecydowanie należy unikać tego rodzaju produktów do zastosowań domowych. Trzeba też wystrzegać się świec, przy produkcji których zostały użyte sztuczne barwniki i zapachy, ponieważ mogą zawierać substancje chemiczne wywołujące reakcje alergiczne.

Lepsze jest wrogiem dobrego, więc wszelkie dodatki podnoszące czas palenia świecy, ale zaburzające jej podstawowe zalety, mijają się z celem. W gruncie rzeczy nie chodzi przecież o bicie rekordów czy prześciganie się na minuty, który produkt będzie dłużej płonął. Woski sojowe mają tyle naturalnych zalet, że zupełnie nie ma sensu mieszać ich z parafiną czy też wzbogacać sztucznymi dodatkami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl