Nasze zmysły odpowiadają za to, co odczuwamy oraz z jaką intensywnością. Węch dostarcza silnych bodźców, które każdy z nas zapamiętuje na całe życie, świetnie kojarząc dany zapach z jakimś zjawiskiem. Jak udowadniają badania, nawet 75% emocji w ciągu dnia wywoływanych jest poprzez zapachy, a aż 40% osób uraczonych przyjemną wonią odczuwa wyraźną poprawę nastroju.
Nic dziwnego, że lubimy otaczać się rzeczami, które pięknie pachną i przywołują przyjemne skojarzenia. Ręcznie robione świece sojowe zawdzięczają swoją popularność między innymi tym właściwościom, dodając do tego piękno klasycznej i prostej formy oraz symbolikę płonącego ognia. Jak zapewniamy im wysoką jakość oraz trwałość zapachu oraz jakie barwniki do świec sojowych są stosowane? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu - zapraszamy!
Dlaczego warto stosować dodatki do świec sojowych
Producenci świec stoją przed zadaniem wykonania produktu trwałego, pięknego i intensywnie pachnącego. Podczas wytwarzania wzbogacają ich skład o dodatki do świec sojowych, które podnoszą ich walory estetyczne i zapachowe, czyli barwniki oraz olejki zapachowe. Kwestią otwartą jest jakich metod oraz substancji użyją - naturalnych czy syntetycznych?
Wiadomo, że jednym z najważniejszych wyzwań przy produkcji aromatycznych świec sojowych jest stabilizacja zapachu. Wynika to z faktu, że wosk sojowy ma naturalną tendencję do mniej intensywnego uwalniania go w porównaniu do parafiny, dlatego stosowane są stabilizatory, aby zwiększyć wyrazistość i zachować jak najdłuższą trwałość aromatu.
Świece sojowe wykonuje się z naturalnego wosku sojowego, będącego ekologiczną, roślinną alternatywą dla wosku parafinowego pochodzącego z ropy naftowej. Wosk sojowy powstaje z oleju uzyskiwanego z ziaren soi, a więc jest biodegradowalny i odnawialny. Zatem już ze swej natury sojowe świece są bardziej przyjazne dla środowiska i przede wszystkim emitują mniej toksyn podczas spalania. Cała sztuka polega na tym by te atuty wykorzystać bez dodatku sztucznych substancji.
Wpływ różnych rodzajów knotów na jakość świecy
Integralną częścią każdej świecy są knoty, które mają nie mniejsze znaczenie, niż starannie dobrane mieszanki wosków do świec sojowych czy wyselekcjonowane olejki zapachowe. Głównym kryterium wyboru jest grubość i rodzaj splotu, aby pasowały do wielkości świecy. Takim samoistnie narzucającym się wyborem są knoty bawełniane, zapewniające doskonałe rezultaty spalania. Są przy tym ekologiczne i odpowiednio trwałe, więc najczęściej używa się ich do produkcji świec zapalanych w domu.
Prawidłowo dobrany knot zapewni równy, jasny płomień i będzie się spalał stopniowo. Bez zalewania płomienia ani nadmiernego wypalania rdzenia, objawiającego się tak zwanym tunelowaniem świecy. Naturalne dodatki do świec sojowych są oczywistym wyborem dla osób ceniących produkty handmade, które z pewnością zwrócą też uwagę na to, z czego zrobiony jest knot świecy.
Barwniki do świec sojowych - jak uzyskać piękne kolory?
Jaki barwnik do świec sojowych wybrać? Tutaj można wykorzystać wszystko to, co ma do zaoferowania bogactwo natury. Proszek z buraków daje różne odcienie różu i czerwieni, więc może posłużyć do tworzenia świec o romantycznym, delikatnym wyglądzie. Sproszkowane płatki kwiatów hibiskusa przydają się, jeśli świeca ma mieć bordową lub purpurową kolorystykę.
Subtelny, złocisty odcień kurkumy, delikatny brąz uzyskiwany dzięki szczypcie kakao albo ciepło-pomarańczowa barwa proszku z annato - to tylko niektóre z wielu innych inspiracji. A dla uzyskania intrygującego, czarnego bądź grafitowego koloru, można użyć węgla aktywowanego. Nie tylko wydajnie przyciemni wosk, ale ma także właściwości oczyszczające powietrze.
Naturalne barwniki są dodawane do roztopionego wosku sojowego na etapie jego przygotowania. Ważne jest, aby dokładnie wymieszać masę i uzyskać jednolity kolor. Choć takie barwniki mogą być mniej intensywne niż syntetyczne i może być konieczne użycie ich w większej ilości, to w żaden sposób nie wpływają negatywnie na proces spalania. Są stosowane przez producentów, którzy cenią sobie ekologiczne rozwiązania i chcą uniknąć sztucznych dodatków w swoich wyrobach.
Stabilizatory i utrwalacze zapachu - jak przedłużyć trwałość zapachu świec?
Często praktykowanym rozwiązaniem są również rozpuszczalne barwniki tłuszczowe - wydajne i niedrogie. Wystarczą zaledwie dwa gramy na zabarwienie do dwóch kilogramów wosku, w zależności od oczekiwanej intensywności barwy. Nadają się do różnych gatunków wosków sojowych i można je sobą łączyć, by stworzyć nowe kolory.
Stabilizatory zapachu świec sojowych mają za zadanie przedłużyć okres uwalniania aromatu i nie pozwolić mu samoistnie rozpłynąć się w powietrzu gdy świeca nie jest używana. Dodatki do świec powstrzymujące ulotność zapachu w istotnym stopniu pomagają zachować im pierwotny charakter.
Z punktu widzenia estetyki korzystne jest stosowanie stabilizatorów, które pomagają również poprawić teksturę świecy. Gładka, jednolita i aksamitna powierzchnia to wynik użycia stearyny lub kwasów tłuszczowych, polepszających jednocześnie atrybuty aromatyczne produktu. Uwalnianie zapachu jest bardziej równomierne i przebiega z podobną intensywnością niezależnie od tego, czy to pierwsze, czy dziesiąte rozpalenie świecy.