Jak rodzaj wosku wpływa na intensywność zapachu świecy?
Wśród różnych rodzajów wosków stosowanych do produkcji świec rozwiązaniem ekologicznym oraz całkowicie nieszkodliwym dla zdrowia jest wosk sojowy. Przy produkcji świec zapachowych liczy jeszcze jedna ważna cecha - jest praktycznie bezwonny, przez co nie ma wpływu na kompozycję aromatów stworzoną dla danego produktu. Tradycyjne świece parafinowe mają tę wadę, że podczas ich spalania wydzielane są szkodliwe opary, co niweczy efekt aromaterapii.
Sztuka tworzenia unikalnych olejków zapachowych polega na mieszaniu aromatów niemal z aptekarską dokładnością. Aby finalny efekt przenieść na ręcznie robione, intensywne świece zapachowe, najlepiej użyć neutralnego wosku sojowego. Wówczas można cieszyć się magiczną chwilą, gdy w ciepłym blasku smukłego płomyka ognia uwalnia się kojąca zmysły woń. A przecież o to w tym wszystkim chodzi, prawda?
Dlaczego czas palenia świecy ma wpływ na intensywność zapachu?
O tym, ile pali się świeczka oraz jak długo będzie uwalniany zapach, decyduje kilka czynników. Wykonane ręcznie produkty na bazie wosku sojowego, mające knot z naturalnej, niebielonej bawełny, zapewniają świetne wrażenia pod paroma względami. Po pierwsze, świeca sojowa średniej wielkości (120 ml) pali się nawet 25 godzin, zaś większa (180ml) do 37 godzin. Po drugie, świece sojowe wystarczają na dłużej niż parafinowe, gdyż wosk sojowy topi się przy niższej temperaturze oraz spala się wolniej. Po trzecie zaś ekologiczna i naturalna świeca wydziela mniej dymu i nie kopci jeśli jest prawidłowo rozpalana.
Te trzy atuty razem wzięte przynoszą czwarty i najważniejszy, czyli możliwość dłuższego rozkoszowania się ulubioną nutą zapachową. Niższa temperatura topnienia wpływa też na to, że świeca sojowa spala się do przysłowiowej ostatniej kropelki. Przy zachowaniu kilku prostych zasad palenia, między innymi podcinaniu knota przed zapaleniem i zapobieganiu tunelowania wosku przez płomień, elegancka świeca sojowa uwalnia swój aromat dłużej i intensywniej.
Jak skład świecy wpływa na jej zapach?
Czasem zdarza się, że świece różnych producentów pachną nieco inaczej - jedne mniej, inne bardziej bądź dłużej. Czy to jest tylko kwestia indywidualnej percepcji, czy jednak związana bezpośrednio z tym, ile olejku do świecy sojowej zostało użyte? Prawdą jest stwierdzenie, że niektóre aromaty odczuwa się intensywniej, na przykład cytrusowe, lawendowe miętowe lub z drzewa herbacianego. Jednakże tajemnica rozwiązuje się sama, gdy nieco zagłębimy się w tajemnice procesu produkcji.
Ręcznie wytwarzane świece sojowe, w których używane są wysokiej jakości woski i olejki zapachowe, dobrane w odpowiednich proporcjach, pachną wyczuwalnie lepiej. Jeśli chodzi o to, ile zapachu do świecy sojowej jest dodawane, to można przyjąć 3 ml olejku na 100 gram wosku jako minimum. Najlepsze świece sojowe będą miały nawet 10% dodatku olejków eterycznych, czyli 10 ml na każde 100 gram wosku.
Jak przechowywanie świecy wpływa na jej zapach?
Zastanawiasz się czy miejsce, w którym stoi świeca, a także czy sposób jej przechowywania wpłyną na zapach? Otóż tak, choć może wydawać się to nieoczywiste. Przecież świeca nie należy do produktów, które mają termin ważności lub przydatności do użytku. Niestety, nie do końca. O ile sama świeca jest dosyć odporna na upływ czasu, to postawiona na okiennym parapecie lub w pobliżu źródeł ciepła może stracić część swoich atrybutów. Tym bardziej dotyczy to delikatniejszego z natury wosku sojowego.
Temperatura topnienia, oscylująca w granicach 45 - 50 stopni Celsjusza, powoduje, że aromatyczne świece sojowe są narażone na rozpuszczanie i rozpływanie się wosku. Dzieje się tak, gdy są wystawione na bezpośrednie działanie słonecznych promieni. Wysoka, nieprzyjazna świecom temperatura przechowywania oraz podwyższona wilgotność będą skutkowały dyfuzją zapachu, co w tym wypadku jest zjawiskiem niepożądanym. Brak przykrywki dodatkowo sprzyja zawilgoceniu knota, zbieraniu się kurzu i blaknięciu świecy. W efekcie większość jej walorów estetycznych ulatuje w przestrzeń, razem z wyrazistym aromatem.
Najlepszym pomysłem będzie schowanie świecy do pojemnika z zamknięciem, który następnie można umieścić w ciemnym, w miarę chłodnym miejscu. Może to być szuflada komody czy kawałek przestrzeni na półce w jednej z szafek w domu. Tyle wystarczy, by zapewnić jej dobre warunki przechowywania.
Czy temperatura otoczenia wpływa na intensywność zapachu świecy?
Na koniec jeszcze ciekawe zagadnienie, związane z odczuwaniem zapachu i temperaturą otoczenia. Tutaj powracamy do pojęcia dyfuzji oraz definicji tego zjawiska. W największym skrócie ujmując, im wyższa temperatura powietrza, tym silniejsze będą nasze doznania. Dzieje się tak, ponieważ cząsteczki zapachu chętniej i szybciej przemieszczają się w nagrzanej atmosferze. Oczywiście to leży u sedna sprawy, bo świece zapachowe uwalniają aromat intensywniej poprzez ciepło płomienia, rozgrzewającego najbliższe otoczenie.
Migoczący blask zapachowych świec kojarzy się z relaksującym wieczorem w ciepłym zaciszu pokoju lub kojącą kąpielą w otoczeniu kilku płomyków. Nagrzane powietrze sprawia, że ich zapach przenika całe pomieszczenie i szybko dociera do receptorów węchu. W ten sposób naturalne zjawiska fizyczne przenoszą nas w świat metafizyczny, gdzie czas biegnie wolniej, a spokojnie i miarowo płonący ognik pozwala na wyciszenie oraz odcięcie się od rzeczywistości. Oto magia, którą czarują nas od lat świece sojowe od prawdziwych mistrzów rękodzieła.