Kolorowy październik, w którym mieszają się wszystkie barwy jesieni, to również okres panowania dyni niemal w każdej dziedzinie życia. Dorodne, pomarańczowe kule wyrastające pomiędzy rozłożystymi liśćmi z botanicznego punktu widzenia nazywane są… jagodami, choć dynia w naszej kulturze zakorzeniła się jako warzywo. Począwszy od kulinarnych inspiracji z dyniowym miąższem w roli głównej aż po ozdoby na Hallowen, dynia jest niekwestionowaną królową wczesnej jesieni. Wśród wielu gadżetów i dekoracji związanych z tym świętem, doskonałym pomysłem na upominek lub jako element wystroju jest sojowa świeca zapachowa dynia. Ale skąd tak naprawdę wzięło się to całe dyniowe szaleństwo i jaka jest geneza święta Halloween?
Skąd wzięła się dynia jako symbol Halloween?
Wyraz „Halloween” ma swoje korzenie w wyrażeniu „All Hallows' Evening”, co dosłownie oznacza „wieczór przed Dniem Wszystkich Świętych”. Z biegiem lat i wraz z ewolucją języka angielskiego, wyrażenie to nieco skrócono, aż przekształciło się w słowo „Halloween”. Natomiast związek dyni z Halloween ma swoje korzenie w starożytnym celtyckim święcie Samhain, obchodzonym 31 października, które oznaczało koniec zbiorów i zwiastowało nadchodzący początek zimy. W czasie obchodów Samhain wierzono, że granica między żywymi a umarłymi się zaciera, zaś ludzie rzeźbili wizerunki strasznych twarzy w rzodkiewkach lub innych warzywach korzeniowych, aby odstraszyć wędrujące duchy. Gdy irlandzcy imigranci przywieźli swoje zwyczaje do Stanów Zjednoczonych, zauważyli że okazałe dynie są łatwiejsze do rzeźbienia, niż rzepa czy rzodkiewki. W ten sposób pomarańczowe kule z wydrążonym wnętrzem posłużyły im do tworzenia świecących lampionów.
Dynia z wyrzeźbioną przerażającą twarzą, oświetlona od środka świeczką, nazywa się jack-o'-lantern i pochodzi od irlandzkiej legendy o człowieku imieniem Stingy Jack. Oszukawszy samego diabła otrzymał od niego obietnicę, że jego dusza nigdy nie trafi do piekła. Jednak św. Piotr nie chciał przyjąć jego nieczystej duszy do raju, która tym samym została zmuszona do wiecznej wędrówki po Ziemi w poszukiwaniu miejsca na spoczynek. Jej drogę miał oświetlać rozgrzany węgiel schowany w latarence wyrzeźbionej w warzywie.
Ostatniego dnia października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota odbyła się pierwsza parada Halloween na amerykańskiej ziemi. Od tego czasu dynia stała się nieodłącznym symbolem tego święta, popularnego zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie całe obchody są częścią dużych festiwali związanych z jesiennymi zbiorami.
Czym wyróżnia się zapach świecy dyniowej na tle innych świec zapachowych?
Dynie są warzywem typowo jesiennym, zbieranym właśnie w tym okresie październikowo-listopadowego ochłodzenia. Wraz z nadejściem jesieni na naszych stołach pojawiają się potrawy i napoje o smaku dyni, jak słynne pumpkin pie (ciasto dyniowe) czy dyniowy napój kawowy pumpkin spice latte. Charakterystyczna mieszanka przypraw używanych do tych potraw, czyli cynamon, gałka muszkatołowa, goździki oraz imbir, jest nazywana "pumpkin spice", choć w kwestii kulinarnej smak tych przypraw dominuje tu bardziej, niż aromat samej dyni. Podobnie jest przy tworzeniu sojowych świec zapachowych - tej kompozycji nie można pomylić z żadną inną.
Jak świeca zapachowa o zapachu dyni wpływa na atmosferę haloweenową?
Święto, w którym urok nocnego nieba łączy się z migoczącymi zewsząd płomykami świec, ma swój niepowtarzalny charakter, związany z obrzędami Samhain, kiedy rozpalano ognie, by odstraszyć złe duchy. Rozstawione w domu i wokół niego świece nawiązują do tych dawnych obyczajów i dodają uroku corocznym dekoracjom na Halloween, nadając im autentyczny i tradycyjny charakter. Stąd też dyniowe świeczki Halloween są idealnym źródłem światła, które wspaniale iluminuje sztuczne pajęczyny, szkielety czy figurki duchów.
Dlaczego zapach dyni kojarzy się z jesienią i Halloween?
Świece Halloween to świetny pomysł z wielu powodów. Umieszczone w wydrążonej dyni budują mroczny nastrój i dodają klimatu dekoracjom. Jednocześnie nawiązują do starych, tradycyjnych rytuałów, sprzyjając mistycznej atmosferze. Przy obchodach Halloween świeczki zapachowe z nutą dyni, goździka pomarańczy i imbiru stworzą wyjątkową, przesyconą magią atmosferę w Twoim domu. Pulsujące ciepłym blaskiem sojowe świece w szklanych pojemnikach możesz rozstawić w różnych miejscach, tworząc w ten sposób wspaniałą dekorację na Halloween, która oczaruje przybywających gości.
Jakie inne zapachy dobrze komponują się ze świecą dyniową?
Od wielu lat słodko-ostre mieszanki przypraw połączone z dynią kojarzą się z tym jesiennym świętem, a sojowe świece Halloween wdzięcznie zaklinają w gładkiej strukturze wosku mistycyzm ostatniego dnia października. Pikantna nuta imbiru dodaje pobudzającego efektu, a drzewne aromaty nadają dyniowej świecy ziemisty, głęboki charakter. Z kolei słodkie nuty karmelowe przynoszą odrobinę deserowej słodyczy, tworząc w połączeniu z dynią wyjątkowo apetyczny zapach, który kojarzy się z jesiennymi przysmakami.
Mieszance tych aromatów wzbogaconych o intensywną kawową nutę ciężko się oprzeć. Sposób podania pumpkin spice latte, atrakcyjna oprawa oraz zapalona tuż obok świeca Halloween o dyniowym zapachu brzmią jak przepis na udane, jesienne popołudnie. Wszystko to sprawia, że zapach dyni przemieszany z korzennymi przyprawami jest głęboko zakorzeniony w naszej świadomości jako typowo jesienny i zawsze chętnie do niego wracamy.